EMVY100GDA472MLN0S
Mfr.Part #
EMVY100GDA472MLN0S
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Ripple Current :
1.63A
Published :
Surface Mount Land Size :
0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Height :
21.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
16mm
Voltage - Rated DC :
10V
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Impedance :
38mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3855A @ 120Hz
Capacitance :
4700µF
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.63A @ 100kHz
Series :
Alchip™- MVY
Life (Hours) :
5000 hours
United Chemi-Con EMVY100GDA472MLN0S
Alchip™- MVY 4700μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.63A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD