EMVY100ADA221MF80G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMVY100ADA221MF80G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Stock
170
In Stock :
170
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
280mA
Dissipation Factor :
0.2 %
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Published :
2004
Ripple Current (AC) :
280mA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
340mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Aluminium
Impedance :
340mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Alchip™- MVY
Capacitance :
220μF
Height :
7.7mm
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 100kHz
Diameter :
6.3mm
Termination :
SMD/SMT
United Chemi-Con EMVY100ADA221MF80G
Alchip™- MVY 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 280mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD