EMVY101GRA101MKE0S
Mfr.Part #
EMVY101GRA101MKE0S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Surface Mount Land Size :
0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Impedance :
330mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
100μF
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 100kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount
United Chemi-Con EMVY101GRA101MKE0S
Alchip™- MVY 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD