EMK325BJ226MM-TR
Mfr.Part #
EMK325BJ226MM-TR
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 22UF 16V X5R 1210
Thickness :
2.6924mm
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
85°C
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.5mm
Capacitance :
22µF
Width :
2.4892mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
3.2004mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
EMK325BJ226MM-TR
TAIYO YUDEN EMK325BJ226MM-TR
M 22μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
EMK325BJ226MM-TR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
EMK325BJ226MM-TR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V