EMK316B7105MF-T
Mfr.Part #
EMK316B7105MF-T
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
M
Composition :
Ceramic
Height :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1μF
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
No
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.2446mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
EMK316B7105MF-T
TAIYO YUDEN EMK316B7105MF-T
M 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
EMK316B7105MF-T Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
EMK316B7105MF-T Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V