EMK316B7105KF-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EMK316B7105KF-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Composition :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
M
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1μF
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.2446mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Height :
1.6mm
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
EMK316B7105KF-T
TAIYO YUDEN EMK316B7105KF-T
M 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
EMK316B7105KF-T Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
EMK316B7105KF-T Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V