EMK316B7225KL-T
Mfr.Part #
EMK316B7225KL-T
Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
2.2μF
Depth :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Halogen Free :
Halogen Free
Tolerance :
±10%
Height :
1.6mm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Nickel
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness :
1.8034mm
Datasheets
EMK316B7225KL-T
TAIYO YUDEN EMK316B7225KL-T
M 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)