EMK316BJ475MD-T
Mfr.Part #
EMK316BJ475MD-T
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
WRAPAROUND
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±20%
Depth :
1.6mm
2
Weight :
16.187578mg
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
Tape, Paper
Temperature Coefficient :
X5R
Height :
850μm
Capacitance :
4.7μF
Halogen Free :
Halogen Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
EMK316BJ475MD-T
TAIYO YUDEN EMK316BJ475MD-T
M 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)