EMK316BJ475KLHT
Mfr.Part #
EMK316BJ475KLHT
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
4.7μF
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
Automotive
Thickness :
1.8034mm
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
1.6mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Datasheets
EMK316BJ475KLHT
TAIYO YUDEN EMK316BJ475KLHT
M 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)