EGXE500ELL331MK20S
Mfr.Part #
EGXE500ELL331MK20S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Lead Diameter :
600 µm
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Straight
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
990mA @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Applications :
Automotive
Impedance :
81mOhm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
990mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Leakage Current :
4μA
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
495mA @ 120Hz
Through Hole
United Chemi-Con EGXE500ELL331MK20S
GXE 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 990mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can