EGXE100ELL331MJC5S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EGXE100ELL331MJC5S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Lead Diameter :
600 µm
Impedance :
150mOhm
Capacitance :
330µF
Dissipation Factor :
0.2 %
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination :
Radial
Lead/Base Style :
Straight
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
620mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Leakage Current :
4μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
GXE
Ripple Current :
620mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
United Chemi-Con EGXE100ELL331MJC5S
GXE 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 620mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can