EGXE500ELL102MLN3S
Mfr.Part #
EGXE500ELL102MLN3S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
954mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.59A @ 100kHz
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
1000µF
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Mount :
Through Hole
Impedance :
32mOhm
Ripple Current :
1.59A
Lead Diameter :
800 µm
United Chemi-Con EGXE500ELL102MLN3S
GXE 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.59A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can