EGXE451ELL330MLN3S
Mfr.Part #
EGXE451ELL330MLN3S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ High Frequency :
365.4mA @ 100kHz
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
203mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Lead Diameter :
800 µm
Dissipation Factor :
0.24 %
Published :
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current :
203mA
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Voltage - Rated DC :
450V
Pbfree Code :
yes
United Chemi-Con EGXE451ELL330MLN3S
GXE 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 203mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can