EFM32LG890F256G-E-BGA112
Mfr.Part #
EFM32LG890F256G-E-BGA112
Package / Case
112-VFBGA
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112BGA
Microcontrollers
Terminal Form :
Ball
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
Packaging :
Tray
Series :
Leopard Gecko
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.8V
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
Address Bus Width :
28
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Number of I/O :
90
PWM Channels :
yes
DAC Channels :
yes
Core Size :
32-Bit
Number of Terminations :
112
ECCN Code :
3A001.A.3
RAM Size :
32K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Watchdog Timer :
Package / Case :
112-VFBGA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Has ADC :
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Core Architecture :
ARM
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DMA Channels :
Interface :
EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Published :
Memory Size :
256KB
Number of Timers/Counters :
5
Height Seated (Max) :
1.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Bus Width :
32b
Bit Size :
32
Number of Pins :
112
Oscillator Type :
Internal
Length :
10mm
Frequency :
48MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.8mm
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
3V
Terminal Position :
BOTTOM
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 112 Pin 48MHz 3V 112-VFBGA
EFM32LG890F256G-E-BGA112 Overview
The package is 112-VFBGA-shaped. There are 90 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the Leopard Gecko series of electrical components. Having a size of 256KB 256K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A ARM® Cortex®-M3 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 112 has 112 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 256kB is the size of the memory in the IC part. Using a 48MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 112 pins are accessible. In total, there are 5 timers/counters on the device. In addition, it comes with a ARM core architecture.