EFM32G890F32-BGA112
Mfr.Part #
EFM32G890F32-BGA112
Package / Case
112-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 112BGA
yes
Number of Pins :
112
Length :
10mm
RAM Size :
8K x 8
Internal
Published :
Package / Case :
112-LFBGA
Data Bus Width :
32b
Surface Mount :
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
16
Operating Supply Voltage :
3.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Qualification Status :
Not Qualified
Core Architecture :
ARM
Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
0.8mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Timers/Counters :
3
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Core Size :
32-Bit
Interface :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Ball
Number of I/O :
90
DMA Channels :
Number of Programmable I/O :
90
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
112
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
32kB
Watchdog Timer :
Supply Voltage :
3V