EFM32G880F64-QFP100
Mfr.Part #
EFM32G880F64-QFP100
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Published :
Core Architecture :
ARM
RAM Size :
16K x 8
Number of Timers/Counters :
3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Pins :
100
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
1.6mm
Address Bus Width :
16
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
Surface Mount :
yes
Data Bus Width :
32b
Operating Supply Voltage :
3.8V
Qualification Status :
Not Qualified
Bit Size :
32
Frequency :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Interface :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Watchdog Timer :
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Compliant
Series :
Gecko
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Number of I/O :
86
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Number of Terminations :
100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
14mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Programmable I/O :
86
Supply Voltage :
3V