EFM32G842F32G-E-QFP64R
Mfr.Part #
EFM32G842F32G-E-QFP64R
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
16
On Chip Program ROM Width :
8
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Height Seated (Max) :
1.2mm
Series :
Gecko
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
RAM Size :
8K x 8
Program Memory Type :
Flash
Width :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
External Data Bus Width :
16
Connectivity :
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
3V
Length :
10mm
Package / Case :
64-TQFP
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
Number of I/O :
53
Tape and Reel (TR)
Speed :
32MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.8V
DMA Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Number of Terminations :
64
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
32MHz