EDT107M025A9MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDT107M025A9MAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
156mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Published :
Series :
EDT
Datasheets
EDT107M025A9MAA
KEMET EDT107M025A9MAA
EDT 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD