EDT107M016A9LAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDT107M016A9LAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Pbfree Code :
yes
Series :
EDT
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
107.143mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
44 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
EDT107M016A9LAA
KEMET EDT107M016A9LAA
EDT 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD