EDK336M6R3A9BAA
Mfr.Part #
EDK336M6R3A9BAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
33μF
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
6.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
22mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
44 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
27.5mA @ 10kHz
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Datasheets
EDK336M6R3A9BAA
KEMET EDK336M6R3A9BAA
EDK 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD