EDK335M050A9BAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDK335M050A9BAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
5.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
5.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
Diameter :
4mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current :
16mA
Width :
4.3mm
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.12
Packing Method :
TR
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
20mA @ 10kHz
Mount :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.003mA
Terminal Shape :
Flat
Capacitance :
3.3μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
EDK
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
51 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
EDK335M050A9BAA
KEMET EDK335M050A9BAA
EDK 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 16mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD