EDK336M016A9GAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDK336M016A9GAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.005mA
Ripple Current @ Low Frequency :
66mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.16
Capacitance :
33μF
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
82.5mA @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Length :
7.8mm
Published :
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Packing Method :
TR
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Width :
6.6mm
Factory Lead Time :
44 Weeks
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
EDK
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Datasheets
EDK336M016A9GAA
KEMET EDK336M016A9GAA
EDK 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD