ECO-S2GA121DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECO-S2GA121DA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
750mA
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
120μF
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.105Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
750mA @ 120Hz
Diameter :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
1.05A @ 100kHz
Lead Diameter :
800 µm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Termination :
Snap in
Lead Length :
6.3mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.15
Published :
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Dissipation Factor :
15 %
Series :
TS-HA
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.105Ohm
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ECO-S2GA121DA
Panasonic ECO-S2GA121DA
TS-HA 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In