ECO-170-28
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECO-170-28
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 170VA CHAS MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Primary Winding(s) :
Dual
Voltage - Primary :
115V 230V
Series :
EcoTran
Height Seated (Max) :
116.00mm
Size / Dimension :
90.00mm Lx106.00mm W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 14V Series 28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Output (Max) :
Parallel 12A Series 6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
170VA
Mounting Type :
Chassis Mount
Type :
Laminated Core
Center Tap :
No
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Termination Style :
Terminal Block
Datasheets
ECO-170-28
Signal Transformer ECO-170-28
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V