ECO-170-40
Mfr.Part #
ECO-170-40
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 170VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Height Seated (Max) :
116.00mm
Voltage - Primary :
115V 230V
Size / Dimension :
90.00mm Lx106.00mm W
Current - Output (Max) :
Parallel 8.4A Series 4.2A
Series :
EcoTran
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
Laminated Core
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Center Tap :
No
Primary Winding(s) :
Dual
Power - Max :
170VA
Termination Style :
Terminal Block
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 20V Series 40V
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
ECO-170-40
Signal Transformer ECO-170-40
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V