ECO-200-24
Mfr.Part #
ECO-200-24
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 200VA CHAS MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 12V Series 24V
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
EcoTran
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination Style :
Terminal Block
Current - Output (Max) :
Parallel 16.6A Series 8.3A
Primary Winding(s) :
Dual
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
116.00mm
Size / Dimension :
90.00mm Lx106.00mm W
Voltage - Isolation :
4000Vrms
Voltage - Primary :
115V 230V
Center Tap :
No
Power - Max :
200VA
Type :
Laminated Core
Datasheets
ECO-200-24
Signal Transformer ECO-200-24
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V