E91F501VSN181MA40T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E91F501VSN181MA40T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
442mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
2.145A @ 100kHz
Series :
U91F
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Capacitance :
180µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Published :
Packaging :
Bulk
United Chemi-Con E91F501VSN181MA40T
U91F 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In