E91F351VNT122MC50T
Mfr.Part #
E91F351VNT122MC50T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Capacitance :
1200μF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Voltage - Rated :
350V
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
92mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current :
4.1A
Ripple Current @ High Frequency :
5.863A @ 100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
U91F 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.1A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead