E91F351VND152MB80T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E91F351VND152MB80T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
7.293A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Voltage - Rated :
350V
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ Low Frequency :
5.1A @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
5.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
3.248 82.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
22.5044mm
Mount :
Through Hole
Series :
U91F
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
U91F 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.1A 1.575Dia 40.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead