E91F501VNT561MC50U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E91F501VNT561MC50U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.969 Dia (50.00mm)
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Ripple Current @ High Frequency :
4.433 A @ 100 kHz
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Series :
U91F
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.984 (25.00mm)
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
560 μF
Surface Mount Land Size :
Voltage - Rated :
500 V
Height - Seated (Max) :
2.067 (52.50mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
164mOhm @ 120Hz
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ratings :
Brand :
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1 A @ 120 Hz
United Chemi-Con (UCC)
Datasheets
E91F501VNT561MC50U
U91F Radial Can - Snap-In - 5Lead Aluminum Electrolytic Capacitor 1.969Dia 50.00mm ±20% 560µF 500V