E91F501VND471MB65T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E91F501VND471MB65T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
2.657 67.50mm
Published :
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
178mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
2.9A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Series :
U91F
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
470µF
Lead Pitch :
22.5044mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.147A @ 100kHz
U91F 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 1.575Dia 40.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead