E91F421VNT821MC50T
Mfr.Part #
E91F421VNT821MC50T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
5.005A @ 100kHz
Series :
U91F
Lead Pitch :
24.9936mm
Ripple Current :
3.5A
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
126mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Capacitance :
820µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Published :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Voltage - Rated :
420V
U91F 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead