E91F421VNT222MCA5U
Mfr.Part #
E91F421VNT222MCA5U
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 420V SNAP
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Capacitance :
2200 μF
Ripple Current @ Low Frequency :
7.7 A @ 120 Hz
Mounting Type :
Through Hole
United Chemi-Con (UCC)
Surface Mount Land Size :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ratings :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
11.011 A @ 100 kHz
Height - Seated (Max) :
4.232 (107.50mm)
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Voltage - Rated :
420 V
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.984 (25.00mm)
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Size / Dimension :
1.969 Dia (50.00mm)
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Polarization :
Polar
Datasheets
E91F421VNT222MCA5U
U91F Radial Can - Snap-In - 5Lead Aluminum Electrolytic Capacitor 1.969Dia 50.00mm ±20% 2200µF 420V