E91F401VSN221MR40U
Mfr.Part #
E91F401VSN221MR40U
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.181 Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4 A @ 120 Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Subcategory :
Capacitors
United Chemi-Con (UCC)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
380mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Brand :
Ripple Current @ High Frequency :
2.002 A @ 100 kHz
Height - Seated (Max) :
1.673 (42.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Ratings :
Capacitance :
220 µF
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Voltage - Rated :
400 V
Datasheets
E91F401VSN221MR40U
United Chemi-Con E91F401VSN221MR40U
U91F Radial Can - Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor 1.181Dia 30.00mm ±20% 220µF 400V