E91F401VNT122MU80T
Mfr.Part #
E91F401VNT122MU80T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
1200μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
4.9A
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
24.9936mm
Height Seated (Max) :
3.248 82.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency :
7.007A @ 100kHz
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
83mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated :
400V
U91F 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.9A 1.772Dia 45.00mm -25°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead