E91F401VND821MB65T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E91F401VND821MB65T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.7A
Series :
U91F
Height Seated (Max) :
2.657 67.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
3.7A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.291A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
820µF
Voltage - Rated :
400V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Pitch :
22.5044mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
112mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
U91F 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.7A 1.575Dia 40.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead