E91F351VNT182MU80T
Mfr.Part #
E91F351VNT182MU80T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency :
8.294A @ 100kHz
Lead Pitch :
22.5044mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
3.248 82.50mm
Ripple Current :
5.8A
Ripple Current @ Low Frequency :
5.8A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
1800µF
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Published :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
U91F 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.8A 1.772Dia 45.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead