DZ4J062K0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ4J062K0R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SMINI4
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Reference Voltage :
6.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Impedance-Max :
30Ohm
Configuration :
2 Independent
Max Operating Temperature :
150°C
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Reverse Test Voltage :
4V
Max Power Dissipation :
200mW
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
4
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Terminations :
4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 4V
Width :
1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
200mW
Number of Elements :
2
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
200nA
Zener Voltage :
6.2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Test Current :
5mA
Voltage Tolerance :
5%