DZ4J024K0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ4J024K0R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 2.4V SMINI4
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation :
200mW
Test Current :
5mA
Reference Voltage :
2.4V
Max Power Dissipation :
200mW
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage Tolerance :
5%
Diode Element Material :
SILICON
Width :
1.25mm
Impedance :
100Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
120μA @ 1V
Base Part Number :
DZ4J02V4
Diode Type :
ZENER DIODE
Length :
2mm
Max Reverse Leakage Current :
120μA
Reverse Test Voltage :
1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
2 Independent
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
2.4V
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Impedance-Max :
100Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Pins :
4
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
4
Height :
600μm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
DZ4J024K0R
Panasonic DZ4J024K0R
2 Independent ZENER DIODE 2.4V 100Ohm 2 Elements 200mW 4 Terminations UNIDIRECTIONAL 5% Surface Mount 4-SMD, Flat Leads
DZ4J024K0R Overview
There is a wide range of 5% reverse voltages supported by this device.This device has a resistance of 100Ohm ohm and an impedance of 100Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.This component is reverse tested at 1V voltage.According to estimates, the zener current of the device is 2.4V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 100Ohm ohm, which opposes alternating current.Currently, this electronic part has a test current of 5mA.There is a 5% voltage tolerance on this part.This device has a maximum reverse leakage voltage of 120μA.
DZ4J024K0R Features
100Ohm ohm
5mA test current
5% voltage tolerance