DZ4J043K0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ4J043K0R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 4.31V SMINI4
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Number of Terminations :
4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Zener Voltage :
4.31V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Dual
Reference Voltage :
4.3V
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Number of Elements :
2
Working Test Current :
5mA
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reverse Current :
10μA
Pin Count :
4
Configuration :
2 Independent
Diode Type :
ZENER DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Test Voltage :
1V
Polarity :
Unidirectional
Number of Pins :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Forward Voltage :
1V
Impedance-Max :
130Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
200mW
Impedance :
130Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Datasheets
DZ4J043K0R
Panasonic DZ4J043K0R
2 Independent ZENER DIODE ±5% 4.3V 130Ohm 2 Elements 200mW 4 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount 4-SMD, Flat Leads
DZ4J043K0R Overview
A circuit's impedance is determined by the combination of resistance and reactance, and the impedance of this device is 130Ohm ohm.Currently, this part has 5mA working test voltage supplied.A reverse test voltage of 1V is applied to the electronic component in this case.This part has a ±5% tolerance with respect to tolerances.A zener current of 4.31V is estimated for the device.As a result of the combination of resistance and reactance in a circuit, this device has an impedance of 130Ohm ohm.Zener diode array can work wZener diode arrayh a peak reverse current of 10μA amps.
DZ4J043K0R Features
130Ohm ohm
5mA working test voltage
±5% tolerance