DZ4J039K0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DZ4J039K0R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SMINI4
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Width :
1.25mm
Number of Pins :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Zener Voltage :
3.9V
Impedance-Max :
130Ohm
Number of Terminations :
4
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
600μm
Configuration :
2 Independent
Impedance :
130Ohm
Test Current :
5mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Tolerance :
5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
2
Reverse Test Voltage :
1V
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Max Power Dissipation :
200mW
Base Part Number :
DZ4J03V9
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
2mm
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Forward Voltage :
1V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Reference Voltage :
3.9V
Datasheets
DZ4J039K0R
Panasonic DZ4J039K0R
2 Independent ZENER DIODE 3.9V 130Ohm 2 Elements 200mW 4 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount 4-SMD, Flat Leads
DZ4J039K0R Overview
This device has a resistance of 130Ohm ohm and an impedance of 130Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.This component is reverse tested at 1V voltage.According to estimates, the zener current of the device is 3.9V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 130Ohm ohm, which opposes alternating current.Currently, this electronic part has a test current of 5mA.There is a 5% voltage tolerance on this part.This device has a maximum reverse leakage voltage of 10μA.
DZ4J039K0R Features
130Ohm ohm
5mA test current
5% voltage tolerance