DXTP03100BFG-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DXTP03100BFG-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
PWR LOW SAT TRANSISTOR POWERDI33
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Series :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Continuous Collector Current :
100
Supplier Device Package :
PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
340mV @ 400mA, 4A
Configuration :
Single
Transistor Polarity :
PNP
Product Status :
Active
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Package / Case :
8-PowerVDFN
Qualification :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Transition Frequency :
320
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Collector Cutoff (Max) :
50nA
Packaging :
Cut Tape
Technology :
Si
Subcategory :
Transistors
Frequency - Transition :
125MHz
Current - Collector (Ic) (Max) :
5 A
Transistor Type :
PNP
Power - Max :
1.07 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Power Dissipation :
1.5
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
100 @ 1A, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
100 V
Datasheets
DXTP03100BFG-7
Diodes Incorporated DXTP03100BFG-7
PNP -55°C ~ 175°C (TJ) 50nA 8-PowerVDFN Cut Tape Surface Mount, Wettable Flank
DXTP03100BFG-7 Overview
DC current gain' is equal to the ratio of the collector current to the base current, something like Ic/Ib, and this device has 100 @ 1A, 2V DC current gain.VCE saturation indicates Ic is at maximum level (saturated), whereas vce saturation (Max) indicates there is no saturation.For high efficiency, the continuous collector voltage must be kept at 100.There is a transition frequency of 320 in the part.There is no device package available from the supplier for this product.Single BJT transistor shows a 100 V maximal voltage - Collector EmSingle BJT transistorter Breakdown.
DXTP03100BFG-7 Features
the DC current gain for this device is 100 @ 1A, 2V
the vce saturation(Max) is 340mV @ 400mA, 4A