DX0506/GN/24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DX0506/GN/24
Manufacturer
Bulgin
Description
LED PANEL INDICATOR GREEN 24V
Stock
92
In Stock :
92
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Voltage - Rated :
2.2V
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Operating Supply Voltage :
24V
Lens Style :
Round with Flat Top
Type :
LED
Luminous Intensity :
100 mcd
Current Rating :
25mA
Height :
41.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
80°C
Forward Voltage :
2.2V
Ratings :
DC
Termination :
Solder
Published :
2005
Packaging :
Bulk
Forward Current :
25mA
Mount :
Panel
Ingress Protection :
IP67
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Panel Cutout Shape :
Round
Power Rating :
105mW
Number of Functions :
1
Voltage - Rated DC :
500mV
Panel Cutout Dimensions :
12.1 (307.34mm)
Lens Color :
Green
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of LEDs :
1
Min Operating Temperature :
-40°C