DX0505/YL/12
Mfr.Part #
DX0505/YL/12
Description
LED PANEL INDICATOR YELLOW 12V
Stock
20
In Stock :
20
20 Weeks
Number of Elements :
1
Luminous Intensity :
400 mcd
Max Operating Temperature :
80°C
Number of Functions :
Round with Flat Top
Packaging :
Bulk
Material :
Stainless Steel
Voltage - Rated :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67
Lamp Color :
Yellow
Min Operating Temperature :
-40°C
Forward Voltage :
2V
Panel Cutout Dimensions :
12.1 (307.34mm)
Forward Current :
30mA
Number of Pins :
2
Power Dissipation :
125mW
Number of Terminations :
2
Panel Cutout Shape :
Round
Termination :
Quick Connect
Current Rating :
30mA
Mount :
Panel
Ratings :
DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Length :
21.9mm
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
18.98mm