DX0505/BL/12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DX0505/BL/12
Manufacturer
Bulgin
Description
LED PANEL INDICATOR BLUE 12V
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Voltage - Rated :
12V
Panel Cutout Dimensions :
12.1 (307.34mm)
Mount :
Panel
REACH SVHC :
No SVHC
Millicandela Rating :
1600mcd
Number of Terminations :
2
Lens Style :
Round with Flat Top
Luminous Intensity :
1.6 cd
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current Rating :
25mA
Termination :
Quick Connect
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
25mA
Depth :
18.98mm
Length :
21.9mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
80°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Number of Elements :
1
Forward Voltage :
3.8V
Lamp Color :
Blue
Type :
LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
120mW