DX0505/BL/24
Mfr.Part #
DX0505/BL/24
Description
LED PANEL INDICATOR BLUE 24V
Stock
45
In Stock :
45
Forward Current :
25mA
Number of Functions :
1
Current Rating :
25mA
Mount :
Panel
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
24V
Termination :
Solder
Luminous Intensity :
1.6 cd
Power Rating :
120mW
Configuration :
Single
Number of LEDs :
1
Max Operating Temperature :
80°C
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Material :
Stainless Steel
Type :
LED
Height :
39.7mm
Voltage - Rated DC :
3.5V
Forward Voltage :
3.8V
Lens Style :
Round with Flat Top
Length :
41.2mm
Panel Cutout Shape :
Round
Packaging :
Bulk
Ratings :
DC
Ingress Protection :
IP67
Power Dissipation :
120mW
Lamp Color :
Blue
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
2003
Panel Cutout Dimensions :
12.1 (307.34mm)