DP241-8-16A53
Mfr.Part #
DP241-8-16A53
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap Feature 2 :
No
Approval Agency :
UL; CSA
Height Seated (Max) :
57.15mm
Series :
Chassis-Tran
Height - Seated (Max) :
57.15mm
Current - Output (Max) :
6.25A
Weight :
2.8lbs 1.3kg
Height :
65.02 mm
Max Output Current :
6.25A
Mounting Feature :
Chassis Mount
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Output Voltage 1 :
16V
Lead/Base Style :
Quick Connect
Depth :
65mm
Max Power Dissipation :
100W
Number of Secondary Winding :
1
Physical Dimension :
L102.36XB57.15XH65.02 (mm)
Voltage - Secondary (Full Load) :
16V
Packaging :
Bulk
Pulse Electronics Corporation
Width :
57.15 mm
Isolation Voltage :
2500 V
Voltage - Primary :
115V 230V
Approvals :
UL; CSA
Center Tap Feature 1 :
yes
ECCN Code :
EAR99
Primary Winding(s) :
Dual
Power Rating :
100W
VA Rating :
100 VA
Product Status :
Active
Single
Number of Pins :
7
Length :
102.36mm
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Size / Dimension :
102.36mm Lx65.02mm W
Package :
Bulk
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Power - Max :
100VA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Quick Connect
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Current 1 :
6.25 A
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Radiation Hardening :
Datasheets
DP241-8-16A53
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V