DP241-4-36A17
Mfr.Part #
DP241-4-36A17
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Width :
31.75mm
Current - Output (Max) :
170mA
Height Seated (Max) :
37.75mm
VA Rating :
6 VA
Voltage - Primary :
115V 230V
Reach Compliance Code :
Compliant
Approval Agency :
UL; CSA
Product Status :
Active
Center Tap Feature 1 :
yes
Pulse Electronics Corporation
Number of Secondary Winding :
1
Center Tap :
yes
Package :
Bulk
Type :
Laminated Core
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
35.05 mm
Power Rating :
6W
Packaging :
Bulk
Max Output Current :
170mA
Surface Mount :
No
Termination :
Quick Connect
Size / Dimension :
60.45mm Lx35.05mm W
Output Voltage 1 :
36V
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Height - Seated (Max) :
37.75mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
0.44lb 199.58g
Length :
60.45mm
Chassis Mount
Isolation Voltage :
2500 V
Output Current 1 :
0.17 A
Max Power Dissipation :
6W
Mounting Feature :
Approvals :
UL; CSA
Center Tap Feature 2 :
No
ECCN Code :
EAR99
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Series :
Chassis-Tran
Voltage - Secondary (Full Load) :
36V
Radiation Hardening :
Power - Max :
6VA
Physical Dimension :
L60.45XB31.75XH35.05 (mm)
Datasheets
DP241-4-36A17
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V