DP241-5-24A25
Mfr.Part #
DP241-5-24A25
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Product Status :
Active
Lead/Base Style :
Quick Connect
Mounting Feature :
Chassis Mount
Number of Secondary Winding :
1
Height - Seated (Max) :
35.05mm
Voltage - Primary :
115V 230V
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Approval Agency :
UL; CSA
Termination :
Quick Connect
Primary Winding(s) :
Dual
Power Rating :
12W
Weight :
0.7lb 317.51g
Output Current 1 :
0.5 A
Surface Mount :
No
Mount :
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Max Output Current :
500mA
Pulse Electronics Corporation
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Tap :
yes
Output Voltage 1 :
24V
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Number of Pins :
7
Size / Dimension :
71.37mm Lx41.40mm W
Current - Output (Max) :
500mA
Radiation Hardening :
No
Center Tap Feature 2 :
Type :
Laminated Core
Physical Dimension :
L71.37XB35.05XH41.4 (mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
12W
Isolation Voltage :
2500 V
Height :
41.4 mm
Power - Max :
12VA
ECCN Code :
EAR99
Series :
Chassis-Tran
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Center Tap Feature 1 :
yes
Approvals :
UL; CSA
Width :
35.05mm
Published :
Voltage - Secondary (Full Load) :
24V
Length :
71.37 mm
Secondary Winding(s) :
Single
Depth :
41.4mm
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
VA Rating :
12 VA
Height Seated (Max) :
35.05mm
Datasheets
DP241-5-24A25
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V