DP241-5-20A24
Mfr.Part #
DP241-5-20A24
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
yes
Product Status :
Active
Number of Secondary Winding :
1
Max Output Current :
600mA
Package :
Bulk
Approval Agency :
UL; CSA
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Voltage - Primary :
115V 230V
Size / Dimension :
71.37mm Lx41.40mm W
Height :
41.4 mm
Output Voltage 1 :
20V
Isolation Voltage :
2500 V
Width :
35.05mm
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Voltage - Secondary (Full Load) :
20V
VA Rating :
12 VA
Weight :
0.7lb 317.51g
Height Seated (Max) :
35.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Height - Seated (Max) :
35.05mm
Radiation Hardening :
No
Primary Winding(s) :
Dual
Center Tap Feature 2 :
No
Published :
Power - Max :
12VA
Current - Output (Max) :
600mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
Series :
Chassis-Tran
Pulse Electronics Corporation
Output Current 1 :
0.6 A
Center Tap Feature 1 :
yes
Termination :
Quick Connect
Primary Rating :
DUAL 115/230V
Packaging :
Bulk
Power Rating :
12W
Approvals :
UL; CSA
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Mounting Feature :
Length :
71.37mm
Max Power Dissipation :
12W
Physical Dimension :
L71.37XB35.05XH41.4 (mm)
Datasheets
DP241-5-20A24
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V